Articles from Květen 2011



Modifikace napájení NUE-PSK modemu

Po vyzkoušení NUE-PSK modemu při reálném používání, jsem dospěl k poznání, že musím upravit způsob napájení modemu.  Modem napájím přímo z FT-817 přes CAT konektor, kde je dostupné napětí TRX. Z toho konektoru vedu osamocený drát do konektoru DATA, kde se napojuje na odchozí kabel do modemu. Tímto způsobem napájení vzniká problém nemožnosti vypnout modem – lze jen vytažením CAT konektoru z TRX. Proto jsem provedl úpravu spočívající v přerušení plošného spoje na desce modemu v místě označeném Y (toto jo obecně doporučováno, aby se zamezilo propojení napájení z TRX a  modemu při použití obou dvou způsobů napájení). Dalším krokem bylo naletování diody z místa od přerušeného spoje (od konektoru „RADIO“ na modemu) do místa před vypínač napájení modemu. Podrobně je to zakresleno v přiloženém schématu. Tímto došlo k propojení napájení z/do TRX s ext. napájením modemu, ale každý z těchto vstupů napájení je připojen přes vlastní diodu, takže nemůže dojít k propojení zdrojů. Jediným riskantním místem je propojení napájení TRX s interními bateriemi v modemu. Já mám ale v modemu instalován USB kit, takže interní baterie nepoužívám a ani se dovnitř nevejdou, proto je toto řešení v mojí konfiguraci bezpečné.  Detaily vlastního provedení jsou na přiložených fotkách. První foto je před úpravou, druhé po úpravě.
propojeni.

.

.

.

[ratings]

Podpora RTCC v NUE-PSK modemu

V  minulém týdnu byla uvolněna nová verze firmwaru pro NUE-PSK modem. Jedná se o verzi číslo 3, která obsahuje podporu pro RTCC (hodiny reálného času). Hodiny jsou realizovány (naprogramovány) v hlavním DSP procesoru a pro zvětšení přesnosti se kalibrují od mikrokontroléru PIC, který je nutno osadit spolu s dalšími součástkami na desku USB, která je na toto připravena. Po spočítání ceny, na kterou mě vyjde tento upgrade (pouze součástky), jsem dospěl k závěru, že si vše udělám sám.

Sehnat mikroprocesor není velký problém, ale narazil jsem na nedostupnost digitálního přepínače FST3126. Nalezl jsem ho pouze u jednoho dodavatele a to ještě s poplatkem 40€ za poštovné! Takže jsem prozatím zvolil jinou variantu řešení. Nahrál jsem nový trojkový firmware, který bez součástek RTCC funguje jako čítač doby od zapnutí. Přes klávesové příkazy CTRL-D a ALT-D je možno nastavit správný datum a čas. Poté je již čas  i datum korektně počítán a zobrazován. Po změření odchylky počítaného času po 24 hodinách nedošlo k větší chybě než 5 sekund, což bohatě postačuje. Zůstává jen jedna nevýhoda v podobě nutnosti nastavování data a času při každém zapnutí modemu nebo výpadku napájení, případně nečekaném resetu modemu (taktéž se mi již stalo). Toto řešení se mi zdá v tuto chvíli jako nejlepší do doby než snad někde seženu potřebnou součástku.

Pokud někdo snad na kýžené součástce „sedí“ a mohl by ji postrádat, budu velmi rád.

[ratings]

Otestování přenosné výbavy (2. subregionál 2011)

Jelikož nejsem závodní typ, využil jsem termínu 2. subregionálu VKV k otestování a doladění portablové výbavy.

Základ tvoří TRX Yaesu FT-817ND a modem NUE-PSK pro digitální módy. Jako anténu jsem použil plnorozměrovou G5RV dolaďovanou tunerem LDG Z-100. Tuner bude časem obměněn za ruční tuner menších rozměrů a bez potřeby napájení. Pro transport celé výbavy, kromě aku a antény, jsem zvolil hliníkový kufřík od foto výbavy, který se mi povaloval doma již řadu let. Je to sice jako skládat lego, ale vejde se to tam a nemám obavy, když s tím někde při převozu bouchnu ( to se bude týkat hlavně přepravy na jízdním kole).

Po Příjezdu na Zdešov (druhé stanoviště OK1KKI) jsem se dal rovnou na tahání drátů. Po chvilce zápasení s teleskopickým prutem byla G5RV na větvi a mohl jsem začít měřit. Neočekával jsem tak příznivé výsledky na první pokus. Na pásmech 80, 40, 20 a17 m bylo PSW pod 2. Na 30 m pásmu si teď nejsem jist hodnotou a  pásma 15 a 10 m byla nepoužitelná pro velmi „divoké“ průběhy impedance. I tak to stačí a prozatím jsem spokojen.

(Pokračování textu…)

Klávesnice k modemu NUE-PSK

Poměrně dlouhou dobu jsem hledal vhodnou, levnou a hlavně funkční klávesnici pro modem NUE-PSK. Nakonec jsem nalezl AMEITECH AM-K2001B. Tato klávesnice je USB s podporou PS/2, což je důležité právě pro připojení k modemu. Nakoupil jsem v Mironetu za cca 350 Kč.

keyboard

Ameitech AM-K2001B

NUE-PSK Digital Modem

NUE-PSK modemPřed Vánoci jsem se rozhodl, že si udělám radost a koupím si stavebnici digitálního modemu NUE-PSK (http://www.nue-psk.com), protože jsem zavrhl investici do nové baterie do notebooku a na portable je tento modem ve všech směrech výhodnější. Po zvolení té správné varianty jsem objednal kit stavebnice modemu a jako druhou objednávku jsem objednal stavebnici USB kit. Rozdělil jsem to na dvě objednávky z důvodu neplacení DPH. Dlouho se nic nedělo a tak jsem po měsíci napsal Georgeovi (jak to napsat jinak ?) dotaz, kde to vázne? Za 4 dny dorazil balíček. Po rozbalení jsem zjistil, že uvnitř je stavebnice modemu. Po dalším měsíci jsem opět urgoval N2APB (George) o zbývající druhou objednávku. Byl jsem vyrozuměn, že vše bylo odesláno najednou v prvním balíčku. Po pár vyměněných emailech se sice George podivoval, ale přislíbil zaslat zbývající USB kit jakmile vyrobí chybějící sady. Opět po měsíci jsem zaslal dotaz a byl jsem vyrozuměn, že balíček je již na cestě. Za pár dní opravdu dorazil. Takže teď po pár měsících si mohu začít užívat Ježíška a dát se do práce. Děkuji tímto Georgeovi za vstřícný přístup a za kladné vyřízení reklamace.

Teď již k samotné stavbě. (Pokračování textu…)