Dálkově ovládaný anténní přepínač

Dnes jsem našel trochu času na představení dálkově ovládaného anténního přepínače. Z důvodu neustále se měnící konfigurace antén na střeše vyvstala potřeba nějakého „univerzálního koaxu“. Jelikož koax, do kterého bych mohl připojit vícero různorodých antén najednou jaksi není, byl jsem nucen se přemoct a vyrobit anténní přepínač a všechny KV antény pomocí něho nahrnout do jednoho svodu.

Jako základ jsem zvolil malá a levná relé na proudové zatížení kolem 8 ampér. Jednotlivé anténní vstupy jsou řešeny přes přepínací kontakt, kdy neaktivní vstupy jsou přizemněny. Ovládání relátek je z hamshacku otočným přepínačem po 8-mi žilovém kabelu. Výstup z přepínače do svodu je preventivně chráněn telefonní bleskojistkou se zápalným napětím 230V. To by mělo na běžné přepětí stačit. Na úder blesku to samozřejmě nestačí.  Při bouřce stejně svody a ovládací kabel rozpojuji. Na fotkách je ještě vidět zdířka pro připojení drátu nebo banánku pro LW anténu – zatím nevyužito.

Celý přepínač jsem umístil do hliníkové krabice a přišrouboval na traverzu pod vertikálem. Po první zimě jsem byl nucen z důvodu kondenzace vody odebrat jeden PL konektor a vzniknuvší díru osadit kabelovou průchodkou PG pro odvod vlhkosti. Do průchodky jsem zapracoval tenkou tkaninu jako membránu proti nezvaným hmyzím návštěvníkům – na fotografiích je stav před a během úpravy. Vše zatím funguje bez nejmenšího problému víc jak 3 roky.

 

pohled dovnitř

ještě jednou pohled dovnitř

pohled zespodu

Poznámka: bílý povlak na konektorech je pozůstatkem olejové konzervace, 🙂

 

Nová přepracovaná verze je tady: http://ok1cpr.vebik.cz/2018/02/antenni-prepinac-podruhe/

[ratings]

Napsat komentář