Zařízení

Stručný popis zařízení/vybavení  které používám.

Vertikál GP7DX

dsc_0511Jako svou hlavní anténu mám v současné době vertikál GP7DX.

 

 

 

Yaesu FT-991

Můj aktuálně hlavní TRX.

 

 

 

HF QRP PA

Malý krátkovlnný zesilovač dle OK1GTH pro vysílání z víkendového QTH.

 

 

.

BigWheel anténa pro 144 MHz

dsc_0709Pro občasné QSO na 2m jsm zvolil všesměrovou anténu Big Wheel s horizontální polarizací.

.

 

BigWheel anténa – jiný tvar

DSC_1152.jpg Anténa s trochu odlišným tvarem smyček, umístěná na přechodném QTH.

 

.

..

Magnetka GP 144/430 MHz – DIAMOND MR-77

A poslední anténou, kterou občas využívám je dualband magnetická anténa.

Ruční tuner MFJ-904

Provedl jsem na něm úpravu pro změnu zapojení přepínačem z T-článku na L-článek.

Automatický tuner LDG Z100

Používám hlavně na portable. Vyladí opravdu hodně. Snadná obsluha a lze upravit i pro dálkové ovládání. V klidu nulová spotřeba.

 

Portable MLA

DSC_1172.jpg Pro přesuny na dovolenou a druhé QTH jsem si vyrobil lehkou, přenosnou, multipásmovou MLA anténu.

 

 

 


Stručný popis zařízení/vybavení,  které jsem používal a z nějakého důvodu již nepoužívám.

 

NUE-PSK Digital Modem

NUE-PSK modemPostaven ze stavebnice a svými vlastnostmi i konstrukcí určen pro portable provoz digitálními módy.

.

 

YAESU FT-817

Po prodeji ICOM IC-T22a jsem si pořídil FT817. Malý TRX slušných parametrů. Vše v jednom. Neznám nic lepšího na portable.

.

.

YAESU FT-857d

FT-857D

 

 

 

.

Alinco DJ-S45 CQL

DJ-S45 CQLNa své cesty na kole po kopcích jsem si pořídil tuto malou a velmi slušně vybavenou staničku. Po roztažení pokryje celý AMA band 70cm a napájení na 2 AA baterie byla poslední věc, která mě přiměla ke koupi. Parametry ucházející.

 

.

Vertikál Diamond CP-6

CP6Pořídil jsem si vertikální anténu pro pásma 80 m až 6 m, dolaďovaná pomocí tuneru MFJ-904 i na WARC pásmech (nic moc 🙂 ). Na pásmu 80m velmi úzká a je problém ji doladit pomocí zkracování prvků (nutno dokoupit laděné radiály pro konkrétní část pásma). Na 40 a 20m ladí výborně. Pro zpevnění jsem ji zakotvil v jednom bodě do třech směrů.

.

.

 

LW cca 27-32 m

Před několika lety jsem natáhl LW z 8. patra balkónu dolu na strom. Použil jsem klasický elektrikářský izolovaný drát 1,5 mm2, ze kterého jsem odstranil izolaci, aby nebyl tak nápadný. Časem „zašel“ a není již téměř vidět. Na balkóně je plastová krabice s přizpůsobovacím LC článkem a jako protiváha slouží trubky topení v celé své délce i radiátory z 8. patra až dolů, kde je rozvod topení přizemněn. Rozsah přizpůsobení je celé 80m pásmo bez dolaďování. Odhaduji, že se to chová jako nesymetrický dipól (drát-topení). Každopádně je to to nejlepší  čeho jsem zatím na 80m dosáhl a to jsem zkoušet zkrácené dipóly, celovlnné smyčky, G5RV.

Vertikál pro 10 m upravený jako vícepásmový

Vertikální anténa pro 10 m původně využívaná jen pro 28 MHz, ale v současné době upravena jako vícepásmová. Dolaďovaná pomocí tuneru 40/30/20/17/15 / 12 / 10 m.

 

.

.

 

Trapované invertované V pro 80/40/20/10 m

Modifikovaná zkrácená anténa W3DZZ, natažená mezi výtahovou šachtou a parapety na střeše panelového domu o délce ramen cca 2x 850 cm. Ve středu antény je zařazen napěťový balun pro symetrizaci. Jeví se jako celkem chodivá. Letos (2007) jsem k instalovanému inv. V připojil další jednopásmový zkrácený dipól (2x15m) pro pásmo 80m. Po naladění celé soustavy dipólů jsem byl vcelku překvapen, jak pěkně to celé ladí. Pásmo 80m bez tuneru (jen PSK kmitočty – celkem úzké), pásmo 40m trochu doladit tunerem (SWR 1:2), pásmo 20m bez tuneru, pásmo 10m bez tuneru. Taktéž již zrušena.

.

.

.

.

.

Zkrácený dipól pro 20 m

Jednopásmový zkrácený dipol na 20m o celkové délce cca 650 cm, zavěšený jedním koncem na balkóně a druhým přes izolátor k hromosvodu.  Tuto anténu jsem již sundal.

ICOM IC-T22A

Toto byl můj první HAM TRX. Vcelku slušné parametry i na leteckém pásmu. Chyběl mi jen 70 cm band. Napájení AA články – považuji za velmi výhodné – nemám rád kompaktní akubloky.

.

.

.

.

Komentáře nejsou povoleny.