Postřehy k LW anténě

LW boxTentokrát jen pár postřehů k LW anténě. Jak jsem psal dříve, používám k přizpůsobení LW antény paralelní rezonanční obvod (cívka s kondenzátorem), ke kterému je připojen dlouhý drát (cca 41-45, dle umístění).

Na víkendovém stanovišti používám izolovaný drát 41 m dlouhý. Při testech s ununem 1:9 jsem nebyl schopen dosáhnout žádaných parametrů. Anténa se chovala nejistě. Na některých kmitočtech byla přizpůsobená, jinde nebyla. Nepomohlo ani připojení uzemnění jako protiváhy.  Vyzkoušel jsem i transformaci 1:4. V podstatě se stejným výsledkem – nic moc. Proto jsem se vrátil k paralelnímu rez. obvodu. Ten, pokud se opře o uzemnění, tak chodí výborně. Jeho nevýhoda spočívá v jeho jednopásmovosti. Pokud ho nemůžeme přelaďovat dle potřeby ručně nebo dálkově, přicházíme o další rezonance LW antény  na násobcích  základního kmitočtu. Pokud ale máme možnost rez. obvod přelaďovat, je to dle mého názoru asi nejuniverzálnější způsob přizpůsobení LW antény.

Teď k mému stálému vysílacímu stanovišti. Při testech s ununem 1:9 jsem byl schopen provozovat drát dlouhý cca 45 m natažený ve výšce 24 m na téměř všech základních pásmech. Dokonce i na pásmu 160 m bylo přizpůsobení cca 1:2 a anténa celkem slušně táhla – ještě budu ověřovat. Při změření impedance drátu na pásmu 160 m opřeného o kostru paneláku byla změřená impedance okolo 140 – 180 Ohmů, takže za ununem cca 18 Ohmů. Pokud bych použil transformaci 1:4 bylo by to lepší, ale zhoršil bych pásmo 80 m, kde i s transformací 1:9 není přizpůsobení kdovíjaké. Takže vyzkouším na chvíli provoz na 160 m pásmu, kde jsem neměl nikdy příležitost pracovat a potom se vrátím k původnímu přizpůsobení pomocí rez. obvodu. Budu-li mít čas a chuť, vyrobím přes zimu dálkově přelaďovaný rez. obvod, kterým bych měl být schopen drát přeladit od 3,5 MHz do 7,2 MHz a možná až do 14,3 MHz.

Při srovnávání účinnosti antén na dvou stanovištích při různém způsobu přizpůsobení (unun 1:9 a paralelní rez. obvod), bylo přizpůsobení pomocí rez. obvodu jednoznačně lepší. Na reportech o více než 10dB.

Napsat komentář