Magloop – magnetická smyčka (MLA)

Během dlouhých zimních večerů přišla řada na předělání letité magnetické smyčky. Předěláním získala větší robustnost, větší účinnost a frekvenční rozsah a získala i nějaké to praktické vylepšení. Po úpravě má anténa frekvenční rozsah 3,5 MHz až 29 MHz.

Jako základnu pro postavení jsem použil podstavec ze starého LCD monitoru. Základ smyčky jsem ponechal z původní antény – duralový ráfek z jízdního kola o průměru cca 63 cm (sice mírně ohnutý po bouračce, to ale elektronům nevadí, 🙂 ). Porovnával jsem různé způsoby provedení budící smyčky a dospěl jsem k závěru, že pro aktuální provedení je nejlepší buzení pomocí nezávislé smyčky. Při použití buzení pomocí jednostranného GAMA připojení jsem nebyl schopen dosáhnout přizpůsobení v tak širokém rozsahu. Nezávislá budící smyčka byla nejlepší. Pro mechanické zpevnění jsem použil variantu s galvanickým propojením zemního pólu s hlavní smyčkou a koaxiální kabel jsem udělal odpojitelný s BNC konektorem. Krabičku s ladicím kondenzátorem jsem doplnil přepínačem pro přepínaní sekcí proměnného ladícího kondenzátoru a jednoho přídavného keramického kondenzátoru pro 80m pásmo. Více o vlastním provedení napoví přiložené fotografie.

7 komentářů

 1. OK1UNL napsal:

  K průměru budící smyčky.
  U těchto konstrukcí se používá průměr budící smyčky 1/5 průměru hlavní smyčky. Tedy: 630/5 = 126mm
  Není to až tak kritické řekněme průměr 13cm.

  Gama napájení jsem před lety zkoušel. Jediným výsledkem bylo,
  že jsem spouštěl sousedův bezdrátový zvonek. :-)))

 2. Ondra napsal:

  Ahoj
  super nápad na stavu antény , vše je zřejmé z popisku a obrázku.
  jen poprosím jaký je průměr tý budící smyčky ?
  Děkuji

 3. Jarda napsal:

  Magloop – magnetická smyčka (MLA)

  Zdravím,
  měl bych prosbu, nemohl byste mi zhotovit takovou anténu?
  Byl bych vám vděčný.
  Díky předem.
  Jarda

 4. Luboš napsal:

  Velmi povedená a hlavně jednoduchá konstrukce.
  Jen mě zajímá jaký rozsah ladícího kondenzátoru je použit?
  Luboš

  • OK1CPR napsal:

   Přesné hodnoty bohužel nevím. Budou se pohybovat kolem 300pF u dvou velkých sekcí a pár desítek pF u dvou malých sekcí. Keramický kondenzátor je tuším 1nF.

Napsat komentář