KiwiSDR | OK1CPR

KiwiSDR

small_DSC_0859 Bydlení v sídlištní zástavbě je pro radioamatéra velká výzva. Je to neustálý boj s rušením. Kdo se s tím smíří, ušetří si hodně nervů. Zprvu jsem se snažil s rušením bojovat. Po mnoha letech už jsem boj omezil jen na nová a silná a snadněji identifikovatelná rušení. S ostatním jsem se smířil a úsilí přesměroval ke vzdálenému přijímači.
Po několikaměsíčním hledání a srovnávání jsem vybral přijímač KiwiSDR.

Jedná se o KV SDR přijímač navržený pro vzdálený poslech na KV pásmech. Přijímač je navržen pro připojení do internetu přes ETH port a umožňuje současně přistupovat až čtyřem uživatelům. Je také vybaven anténou pro příjem GPS signálů, pomocí kterých si kalibruje přijímané spektrum vůči vnitřnímu oscilátoru. Tento přijímač jsem zakoupil i s hliníkovou krabičkou pro zástavbu. Přijímač jsem potom umístil ještě do plastové krabice spolu s anténním přepínačem ovládaným přímo z KiwiSDR. Přepínač umožňuje připojit a přepínat vícero antén vzdáleně a zároveň nepoužívané antény uzemňuje. Pokud není žádný uživatel připojen, antény uzemní. Anténní vstup je také ještě dodatečně chráněn diodami. Plastovou krabici jsem vybavil malým ventilátorem a prachovým filtrem. Ventilátor vhání vzduch do krabice a přes přijímač na stěně krabice vzduch vychází ven. Tímto se do přijímače nedostává prach a je zároveň chlazen. Příkon SDR přijímače je cca 5-6 W.

Další z funkcí plastové krabice je zjednodušit instalaci na finálním umístění, kdy všechny konektory jsou umístěny na krabici a není nutné se potýkat s klubkem kabelů a strachovat se o choulostivé konektory na SDR přijímači. Do krabice se také vešel BC filtr (potlačuje silné rozhlasové stanice). Filtr je navržen jednoduše jako soustava několika paralelně spojených sériových rezonančních obvodů, které zkratují problematické frekvence rozhlasových vysílačů.

 

 
 
 
 
 
 
 
 


Napsat komentář

„Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.“ Jan Werich