KiwiSDR

Bydlení v sídlištní zástavbě je pro radioamatéra velká výzva. Je to neustálý boj s rušením. Kdo se s tím smíří, ušetří si hodně nervů. Zprvu jsem se snažil s rušením bojovat. Po mnoha letech už jsem boj omezil jen na nová a silná a snadněji identifikovatelná rušení. S ostatním jsem se smířil a úsilí přesměroval ke vzdálenému přijímači.
Po několikaměsíčním hledání a srovnávání jsem vybral přijímač KiwiSDR.

Jedná se o KV SDR přijímač navržený pro vzdálený poslech na KV pásmech. Přijímač je navržen pro připojení do internetu přes ETH port a umožňuje současně přistupovat až čtyřem uživatelům. Je také vybaven anténou pro příjem GPS signálů, pomocí kterých si kalibruje přijímané spektrum vůči vnitřnímu oscilátoru. Tento přijímač jsem zakoupil i s hliníkovou krabičkou pro zástavbu. Přijímač jsem potom umístil ještě do plastové krabice spolu s anténním přepínačem ovládaným přímo z KiwiSDR. Přepínač umožňuje připojit a přepínat vícero antén vzdáleně a zároveň nepoužívané antény uzemňuje. Pokud není žádný uživatel připojen, antény uzemní. Anténní vstup je také ještě dodatečně chráněn diodami. Plastovou krabici jsem vybavil malým ventilátorem a prachovým filtrem. Ventilátor vhání vzduch do krabice a přes přijímač na stěně krabice vzduch vychází ven. Tímto se do přijímače nedostává prach a je zároveň chlazen. Příkon SDR přijímače je cca 5-6 W.

Další z funkcí plastové krabice je zjednodušit instalaci na finálním umístění, kdy všechny konektory jsou umístěny na krabici a není nutné se potýkat s klubkem kabelů a strachovat se o choulostivé konektory na SDR přijímači. Do krabice se také vešel BC filtr (potlačuje silné rozhlasové stanice). Filtr je navržen jednoduše jako soustava několika paralelně spojených sériových rezonančních obvodů, které zkratují problematické frekvence rozhlasových vysílačů.

 

 
 
 
 
 
 
 
 

2 komentářů

 1. Tonda OK1SDR napsal:

  Ahoj Radku,
  koukám, že se v ČR konečně objevil další KIWI přijímač – chválím. Používáš podle obrázku anténu od JMA (nebo tak nějak) a nebo jak je v popisku G5RV? Mám zkušenosti, že do měst jsou lepší malé aktivní antény, než „dlouhé dráty“, které berou nepořádek z okolí. Jsem aktivní posluchač a pasivní vysílač 🙂 Proto používám antény na příjem. Podívej se na aktivní antény od Chavdara-LZ1AQ http://active-antenna.eu/ je to skvělá anténa s možností přepínání směru a velikostí dvou zkřížených kruhů 1m průměr. Anebo dražší hotová anténa od ALA WELBROOK. Obě antény mám připojené ke KIWI na Slatině (7km od Mar. Lázně – Tachovská Huť).
  Aktivní antény mají výhodu v tom, že berou málo místní rušení, jako by byly „magnetické“ a přijímaly jenom magnetickou složku 🙂 A přitom jejich konstrukce je odlišná od magnetických antén.
  73 Tonda 🙂

  • OK1CPR napsal:

   Ahoj Tondo.
   Aktuálně připojená anténa je opravdu G5RV. Přijímač je umístěn za městem, kde je rušení v přijatelných mezích. Ikdyž v poslední době se vyskytuje nějaké rušení na cca 19 MHz a pravděpodobně pochází z nějakého zařízení používaného na sousedním letišti. Přijímací magnetickou širokopásmovou anténu mám taktéž vyrobenou, ale výsledky nejsou tak dobré jako s G5RV.
   Radek

Napsat komentář