NUE-PSK modem – úprava pro CW mód a RTCC

Po delší době jsem se opět vrátil k NUE-PSK modemu a rozhodl jsem se udělat úpravu pro CW direct mód a zprovoznění hodin reálného času. Co se CW direct módu týče, tak zde jsem se držel originálního návodu výrobce a tudíž není celkem co popisovat. Ohledně úpravy na zprovoznění hodin reálného času, tak tady to bylo trošku komplikovanější. Integrovaný obvod digitálního přepínače, který je pro tuto úpravu potřeba, jsem na domácím trhu nenašel a zahraniční prodejci měli zase nehorázně vysoké poštovné. Nakonec jsem na tento obvod narazil na ebay. Bohužel na ebay dostupná verze obvodu FST3126 byla v jiném pouzdře než bylo zapotřebí. Nezbývalo než si nějak vypomoci. Zvolil jsem řešení výroby malého plošného spoje, na který jsem obvod přiletoval a malý plošný spoj následně vletoval na původně navržené místo v modemu. Nic ale nebylo tak jednoduché jak jsem napsal. Problém byl v roztečích vývodů pouzdra TSSOP14, které jsou opravdu malé a vzhledem k použité technologii výroby plošného spoje, pomocí přenosu toneru z laserové tiskárny, dalo tušit obtíže. Zvolená metoda výroby plošného spoje má tak o třídu horší technologické hranice než bylo potřeba, proto před vyleptáním přišla ke slovu lupa a ostrá jehla, kdy se výsledný obraz doladil do přijatelné formy. Po vyleptání jsem ještě jehlou dočistil viditelné nitkové zkraty.

Pak nastala druhá část velké legrace, přiletovat pidi nožičky ve správné poloze na pidi plošky, HI. Po chvíli hledání toho správného pájecího hrotu, který jsem si upravil při výrobě NUE-PSK modemu, jsem se dal do práce. Šlo to výborně. Cesty na plošném spoji jsem nejprve pocínoval, pak odsál přebytečný cín pomocí Cu licny a následně jsem připájel pidi nožičky jen pomocí nahřátého hrotu bez přídavku cínu.

Z důvodu malého prostoru uvnitř krabičky modemu, jsem vlastní umístění plošného spoje zvolil trochu netypicky a to pod úhlem 45 stupňů. Vše je velmi dobře patrné z fotografií pod článkem. Dílo se podařilo. USB rozhraní fungovalo hned po zapnutí. Jen jsem se malinko potrápil s vlastním procesorem PIC pro RTCC. Na webu výrobce modemu jsou sice ke stažení zdrojové kódy, včetně souboru hex pro naprogramování mikroprocesoru, ale bohužel tyto kódy neobsahují informaci o konfiguračních slovech mikroprocesoru. Nezbývalo nic jiného, než se trochu zamyslet a zkusit několik konfigurací a vygenerovat si ten správný a kompletní hex soubor, po jehož naprogramování do PICu se obvod RTCC rozběhl. Takže mohu konstatovat, že se operace zdařila a pacient přežil. Finální HEX soubor pro nahrání do mikroprocesoru je tady.

1 Komentář

  1. OK1CPR napsal:

    Po dotazu ok1ffx jsem do příspěvku doplnil kompletní HEX soubor pro naprogramování mikroprocesoru. HEX soubor je vyzkoušen v programátoru PICkit2V2.

Napsat komentář